Skip to content

7 Avon CtBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Jun 13, 2067

Property Information

Block195.06
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,634
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
21%
Improvement Value:$205,600
79%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+2.9%
2024$9,358+4.7%
2023$8,936+1.5%
2022$8,801+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 2780, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1967