Skip to content

20 Sheffield LnBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Mar 31, 1977

Property Information

Block195.06
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,600
24%
Improvement Value:$182,400
76%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+2.9%
2024$8,628+4.7%
2023$8,239+1.5%
2022$8,114+6.4%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1323, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1967