Skip to content

121 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 1992

Property Information

Block195.06
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,030
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
19%
Improvement Value:$190,500
81%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+3.0%
2024$8,227+4.9%
2023$7,845+1.6%
2022$7,722+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$76,990
DeedBook 1404, Page 1115

Property Built

Built

Year Built: 1980