Skip to content

119 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1980

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
May 28, 2019

Property Information

Block195.06
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,802
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
23%
Improvement Value:$171,200
77%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,193+2.9%
2024$7,963+4.7%
2023$7,604+1.5%
2022$7,489+17.7%
Property History

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 6101, Page 148Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$126,250

From:

To:

Sq Ft1,802DeedBook 6065, Page 154Recorded4/10/2019

Property Sale

Sale
$68,990
DeedBook 1413, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1980