Skip to content

13 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Jul 14, 1994

Property Information

Block195.07
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,018
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
26%
Improvement Value:$165,500
74%
Total Assessment$223,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,249+2.9%
2024$8,017+4.7%
2023$7,656+1.5%
2022$7,540+2.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2442, Page 331

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 1500, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1966