Skip to content

3 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Sep 20, 2067

Property Information

Block195.07
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionCARLISLE
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,591
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,200
17%
Improvement Value:$250,100
83%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,145+2.9%
2024$10,832+5.5%
2023$10,268+1.5%
2022$10,113+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2668, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1966