Skip to content

13 Forrest DrBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2018

Property Information

Block195.08
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2602

Building Details

Building Class17
DescriptionWINCHESTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,436
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,200
28%
Improvement Value:$129,500
72%
Total Assessment$180,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,684+2.9%
2024$6,496+4.7%
2023$6,203+1.5%
2022$6,109+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,436DeedBook 5771, Page 131Recorded11/16/2017

Property Built

Built

Year Built: 1965