Skip to content

203 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block195.08
Lot25
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,954
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$152,400
75%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,324+2.9%
2024$7,118+4.7%
2023$6,797+1.5%
2022$6,694+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,954DeedBook 6912, Page 325Recorded9/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965