Skip to content

201 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 10, 2018

Property Information

Block195.08
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionREGENCY
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,438
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,600
22%
Improvement Value:$183,100
78%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,682+2.9%
2024$8,437+4.7%
2023$8,057+1.5%
2022$7,935+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,438DeedBook 6019, Page 128Recorded1/17/2019

Property Sale

Sale
$77,900
DeedBook 1518, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1965