Skip to content

28 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2010

Property Information

Block195.09
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,902
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
31%
Improvement Value:$114,700
69%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,129+2.9%
2024$5,957+4.7%
2023$5,688+1.5%
2022$5,602-6.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965