Skip to content

20 Ramble PlBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$75,249
Last Sale Date
Nov 7, 2005

Property Information

Block195.09
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,392
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,200
22%
Improvement Value:$174,900
78%
Total Assessment$225,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,076+3.0%
2024$7,842+4.9%
2023$7,478+1.6%
2022$7,361+17.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,249
DeedBook 4120, Page 241

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 1455, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1965