Skip to content

6 Nottingham WayBlackwood, NJ 08012

Built 1965

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block195.09
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,563
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,900
26%
Improvement Value:$147,600
74%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,417+2.9%
2024$7,208+4.7%
2023$6,883+1.5%
2022$6,779+20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,563DeedBook 6001, Page 220Recorded12/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965