Skip to content

508 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1966

Last Sale Date
Jun 28, 2066

Property Information

Block195.09
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,812
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
22%
Improvement Value:$180,400
78%
Total Assessment$232,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,604+2.9%
2024$8,362+4.7%
2023$7,985+1.5%
2022$7,864+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,812DeedBook 6592, Page 221Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,812DeedBook 6459, Page 97Recorded4/19/2021

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 2694, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1966