Skip to content

520 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$98,500
Last Sale Date
Oct 29, 1987

Property Information

Block195.09
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
23%
Improvement Value:$188,000
77%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,029+2.9%
2024$8,775+4.7%
2023$8,380+1.5%
2022$8,253+9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 1676, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1968