Skip to content

10 Bancroft CtBlackwood, NJ 08012

Built 1968
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 4, 2018

Property Information

Block195.09
Lot38
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,431
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
25%
Improvement Value:$184,800
75%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,114+2.9%
2024$8,858+4.7%
2023$8,459+1.5%
2022$8,331-7.7%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-003204-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft3,431DeedBook 5984, Page 210Recorded11/14/2018

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1495, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1968