Skip to content

4 Bancroft CtBlackwood, NJ 08012

Built 1968

Last Sale Price
$129,500
Last Sale Date
Aug 25, 2000

Property Information

Block195.09
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,798
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
20%
Improvement Value:$208,000
80%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,654+2.9%
2024$9,383+4.7%
2023$8,960+1.5%
2022$8,824+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 3157, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1968