Skip to content

630 Glen CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block195.09
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,396
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
31%
Improvement Value:$125,700
69%
Total Assessment$182,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+2.9%
2024$6,543+4.7%
2023$6,248+1.5%
2022$6,153+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

Sq Ft1,396DeedBook 6362, Page 222Recorded10/27/2020

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4975, Page 266

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4421, Page 82

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4003, Page 336

Property Sale

Sale
$139,875
DeedBook 3586, Page 323

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 1495, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1975