Skip to content

628 Glen CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 2003

Property Information

Block195.09
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,708
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
20%
Improvement Value:$259,600
80%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,074+2.9%
2024$11,734+4.7%
2023$11,205+1.5%
2022$11,036+6.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3043, Page 260

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 1620, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1975