Skip to content

620 Glen CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$122,750
Last Sale Date
Apr 30, 1990

Property Information

Block195.09
Lot52
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,742
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
18%
Improvement Value:$238,300
82%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,757+2.9%
2024$10,454+4.7%
2023$9,983+2.3%
2022$9,761+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$122,750
DeedBook 1995, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1975