Skip to content

614 Glen CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$134,850
Last Sale Date
Nov 25, 1996

Property Information

Block195.09
Lot55
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,869
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
25%
Improvement Value:$173,000
75%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,571+2.9%
2024$8,330+4.7%
2023$7,954+1.5%
2022$7,834+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$134,850
DeedBook 2714, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 2022, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1975