Skip to content

608 Carol CtBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block195.09
Lot58
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,696
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
26%
Improvement Value:$154,400
74%
Total Assessment$209,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,485+3.0%
2024$7,267+4.9%
2023$6,928+1.6%
2022$6,820+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,696DeedBook 7111, Page 339Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$43,500
DeedBook 1307, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1975