Skip to content

590 Carol CtBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block195.09
Lot67
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionST. ANDREWS
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,891
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,800
26%
Improvement Value:$160,300
74%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,994+2.9%
2024$7,769+4.7%
2023$7,419+1.5%
2022$7,306+12.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,891DeedBook 6489, Page 46Recorded6/10/2021

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 1998, Page 111

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 1743, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1976