Skip to content

570 Cambridge RdBlackwood, NJ 08012

Built 1976

Owner
---
Last Sale Price
$599,900
Last Sale Date
Jan 3, 2025

Property Information

Block195.09
Lot77
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class17
DescriptionWHITEMARSH
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,812
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,700
18%
Improvement Value:$246,800
82%
Total Assessment$299,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,079+2.9%
2024$10,767+4.7%
2023$10,282+6.3%
2022$9,670+6.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,900
Sq Ft2,812DeedBook 7128, Page 266Recorded2/6/2025

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft2,812DeedBook 6301, Page 125Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 1456, Page 1142

Property Built

Built

Year Built: 1976