Skip to content

251 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 2023

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block195.12
Lot4.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningPR1
Sq Footage2,900
Acreage1.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
16%
Improvement Value:$368,400
84%
Total Assessment$439,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,268+2.9%
2024$15,811+545.0%
2023$2,451+1.5%
2022$2,414+4.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 6318, Page 239Recorded8/4/2020