Skip to content

261 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block195.12
Lot4.20
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2603

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,752
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
11%
Improvement Value:$369,400
89%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,351+2.9%
2024$14,919+4.7%
2023$14,247+1.5%
2022$14,031+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$760,000
Sq Ft3,752DeedBook 7204, Page 107Recorded7/17/2025

Property Sale

Sale
$529,000
DeedBook 4379, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 2006