Skip to content

137 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 16, 1997

Property Information

Block195.13
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2605

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,152
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
27%
Improvement Value:$157,600
73%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,975+2.9%
2024$7,751+4.7%
2023$7,402+1.5%
2022$7,289-14.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 1469, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1970