Skip to content

139 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 1971

Property Information

Block195.13
Lot10.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2607

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,520
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
43%
Improvement Value:$103,000
57%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,688+2.9%
2024$6,500+4.7%
2023$6,207+1.5%
2022$6,113-8.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900