Skip to content

145 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1984
Church/Charitable

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Oct 21, 1993

Property Information

Block195.13
Lot9.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,932
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,800
20%
Improvement Value:$194,400
80%
Total Assessment$244,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$4,395+6.8%
1995$4,114+4.0%
1994$3,956+4.2%
1993$3,797-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 2362, Page 51

Property Sale

Sale
$134,900
DeedBook 1534, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1984