Skip to content

161 Hurffville RdBlackwood, NJ 08012

Built 1991

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 21, 2018

Property Information

Block195.13
Lot9.06
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2604

Building Details

Building Class17
DescriptionCUSTOM
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage3,761
Acreage0.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,600
12%
Improvement Value:$365,000
88%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,262+2.9%
2024$14,833+6.4%
2023$13,935+1.5%
2022$13,723-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft3,761DeedBook 5994, Page 163Recorded12/5/2018

Property Sale

Sale
$359,339
DeedBook 2139, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1875, Page 58

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 17609, Page 240