Skip to content

137 Greentree Rd Unit 4Blackwood, NJ 08012

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 7, 2019

Property Information

Block195
Lot14.01
QualifierC0004
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE CONDO
Dwellings---
ZoningB
Sq Footage1,342
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
40%
Improvement Value:$51,100
60%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,148+2.9%
2024$3,059+4.7%
2023$2,921+1.5%
2022$2,877-33.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,342DeedBook 6039, Page 72Recorded2/21/2019

Property Sale

Sale
$82,400
DeedBook 1566, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1960