Skip to content

5781 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$124,400
Last Sale Date
Sep 28, 1989

Property Information

Block195
Lot18.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionJUST TIRES&LUBE
Dwellings---
ZoningSC
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,200
45%
Improvement Value:$502,800
55%
Total Assessment$921,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,068+2.9%
2024$33,110+4.7%
2023$31,618+1.5%
2022$31,139+1.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,400
DeedBook 2229, Page 243