Skip to content

14 Bradford PlBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block196.02
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,775
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
22%
Improvement Value:$180,500
78%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.9%
2024$8,272+4.7%
2023$7,899+1.5%
2022$7,780+15.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4726, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1959