Skip to content

11 Whitman TerBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block196.02
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,833
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,900
27%
Improvement Value:$138,500
73%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,006+2.9%
2024$6,809+4.7%
2023$6,502+1.5%
2022$6,404+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1558, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1959