Skip to content

5600 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block196.02
Lot3.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class---
DescriptionWHIT SQ STP CEN
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$693,000
77%
Improvement Value:$207,000
23%
Total Assessment$900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,291-23.7%
2024$43,607+4.7%
2023$41,642+1.5%
2022$41,012+12.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 1630, Page 51

Property Sale

SaleMulti
$590,000
DeedBook 1566, Page 368