Skip to content

12 Whitman TerBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Jan 14, 1970

Property Information

Block196.02
Lot35
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,198
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
22%
Improvement Value:$195,500
78%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+2.9%
2024$8,970+4.7%
2023$8,565+1.5%
2022$8,436+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 1177, Page 1096

Property Built

Built

Year Built: 1959