Skip to content

104 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2012

Property Information

Block196.02
Lot37
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,100
21%
Improvement Value:$183,200
79%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+2.9%
2024$8,387+4.7%
2023$8,009+1.5%
2022$7,888+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 4020, Page 92

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1261, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1959