Skip to content

5 Concord CtBlackwood, NJ 08012

Built 1959
Church/Charitable

Last Sale Price
$119,150
Last Sale Date
May 31, 1995

Property Information

Block196.02
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
DescriptionGROUP HOME
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,972
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
24%
Improvement Value:$164,600
76%
Total Assessment$216,600

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$3,250+6.8%
1995$3,042+4.0%
1994$2,925+4.2%
1993$2,808-3.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,150
DeedBook 2540, Page 301

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 2480, Page 197

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1785, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1959