Skip to content

5950 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block196
Lot5.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description6 BLDGS
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage2.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,000
53%
Improvement Value:$413,000
47%
Total Assessment$875,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,366+2.9%
2024$31,456+4.7%
2023$30,039+1.5%
2022$29,584+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 6369, Page 161Recorded11/6/2020

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 1826, Page 183