Skip to content

5900 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$311,500
Last Sale Date
Aug 19, 1986

Property Information

Block196
Lot5.07
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
DescriptionSELF STORAGE
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage6.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$975,000
29%
Improvement Value:$2,445,000
71%
Total Assessment$3,420,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$126,506+2.9%
2024$122,949+4.7%
2023$117,409+1.5%
2022$115,630+19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$311,500
DeedBook 1555, Page 140