Skip to content

103 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1980

Last Sale Price
$459,900
Last Sale Date
Mar 13, 2024

Property Information

Block198.01
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,774
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
13%
Improvement Value:$219,900
87%
Total Assessment$253,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+2.9%
2024$9,099+4.7%
2023$8,689+1.5%
2022$8,557-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$459,900
Sq Ft2,774DeedBook 7031, Page 258Recorded7/9/2024

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 1449, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1980