Skip to content

113 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block198.01
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,220
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
14%
Improvement Value:$246,700
86%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,672+11.5%
2024$9,570+4.7%
2023$9,139+1.5%
2022$9,000+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,220DeedBook 6876, Page 163Recorded7/11/2023

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft2,220DeedBook 6791, Page 34Recorded12/20/2022

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 3149, Page 161

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 231, Page 70286

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$115,200
DeedBook 1531, Page 1017