Skip to content

40 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1987

Last Sale Price
$202,000
Last Sale Date
Mar 28, 1990

Property Information

Block198.02
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionHOPEWELL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,622
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,100
22%
Improvement Value:$255,500
78%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+2.9%
2024$11,777+4.7%
2023$11,247+1.5%
2022$11,076+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 1983, Page 319

Property Sale

Sale
$167,700
DeedBook 1752, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1987