Skip to content

30 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1982

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block198.02
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,400
25%
Improvement Value:$184,900
75%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+2.9%
2024$8,890+4.7%
2023$8,490+1.5%
2022$8,361-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,136DeedBook 5615, Page 217Recorded3/7/2017

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1563, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1982