Skip to content

28 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block198.02
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF1.5G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,788
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
27%
Improvement Value:$167,900
73%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+2.9%
2024$8,269+12.2%
2023$7,367+1.5%
2022$7,256+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,788DeedBook 6558, Page 228Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,788DeedBook 5992, Page 107Recorded11/30/2018

Property Built

Built

Year Built: 1986