Skip to content

12 Goodwin PkwySewell, NJ 08080

Built 1981

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 7, 2007

Property Information

Block198.02
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,454
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
22%
Improvement Value:$214,000
78%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+2.9%
2024$9,926+4.7%
2023$9,479+1.5%
2022$9,335-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 4440, Page 100

Property Sale

Sale
$87,990
DeedBook 1427, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1981