Skip to content

2 Richard DrSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block198.02
Lot27
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,524
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
22%
Improvement Value:$228,100
78%
Total Assessment$291,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,764+2.9%
2024$10,461+4.7%
2023$9,990+1.5%
2022$9,839-0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,524DeedBook 6347, Page 43Recorded10/1/2020

Property Sale

Sale
$127,025
DeedBook 1558, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1986