Skip to content

101 Robert CtBlackwood, NJ 08012

Built 1990

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block198.02
Lot39
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,584
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
21%
Improvement Value:$239,100
79%
Total Assessment$301,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+2.9%
2024$10,828+7.1%
2023$10,114+1.5%
2022$9,960+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,584DeedBook 6486, Page 168Recorded6/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 4173, Page 84

Property Sale

SaleMulti
$154,900
DeedBook 1994, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1990