Skip to content

100 Robert CtBlackwood, NJ 08012

Built 1987

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block198.02
Lot47
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,795
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,700
20%
Improvement Value:$268,200
80%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,351+2.9%
2024$12,004+4.7%
2023$11,463+1.5%
2022$11,289+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$331,000

From:

To:

Sq Ft2,795DeedBook 6305, Page 32Recorded7/8/2020

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft2,795DeedBook 5296, Page 200Recorded3/13/2015

Property Sale

SaleMulti
$217,500
DeedBook 2088, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$187,900
DeedBook 1960, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1987