Skip to content

108 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$123,275
Last Sale Date
Jun 28, 1985

Property Information

Block198.02
Lot48
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionRIDER
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,406
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,100
20%
Improvement Value:$220,500
80%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,231+2.9%
2024$9,944+4.7%
2023$9,496+1.5%
2022$9,352-0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$123,275
DeedBook 1519, Page 360