Skip to content

116 Wilson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1986

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Oct 5, 2022

Property Information

Block198.02
Lot52
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2805

Building Details

Building Class17
DescriptionSTAFFORD
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,516
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,700
14%
Improvement Value:$211,900
86%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122+2.9%
2024$8,865+4.7%
2023$8,466+1.5%
2022$8,338-4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,516DeedBook 6761, Page 33Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$263,500

From:

To:

Sq Ft2,516DeedBook 5561, Page 133Recorded11/16/2016

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 3490, Page 47

Property Sale

Sale
$116,175
DeedBook 1555, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1986